با کمترين هزينه صاحب وب سايت شويد
از هر دری سخنی

از هر دری سخنی
لینک های مفید
به گزارش افکارنیوز، محمدرضا بقاییان، درباره تعیین تکلیف طرح ۷۳۰۰ روز مشاغل سخت و زیان آور گفت:به موجب این طرح اگر کارگر شاغل در مشاغل سخت و زیان آور ۷۳۰۰ روز سابقه کار مفید و پرداخت بیمه داشته باشد می تواند بازنشسته شود.

وی با تاکید بر اینکه در راستای اجرای این طرح بند «ط» ماده ۱۲ آئین نامه مشاغل سخت و زیان آور ملغی خواهد شد افزود: طبق این بند، اگر کارگری بیشتر از ۱۰ روز در سال غیبت داشته باشد، توالی شغلی او از بین می رود و برای بازنشستگی باید به جای ۲۰ سال، ۲۵ سال سابقه کار داشته باشد.

بقاییان با بیان اینکه طبق بند «ط» این طرح اگر کارگری حتی در یک سال از کل دوران کارش، بیش از ۱۰ روز غیبت داشته باشد نمی تواند زودتر از ۲۵ سال کار بازنشسته شود ادامه داد: منظور از ۷۳۰۰ روز کار معادل ۲۰ سال کار بی وقفه است. این طرح سال ۹۱ به مجلس رفت و در اردیبهشت ماه ۹۲ به تصویب رسید. اما آن زمان سازمان تامین اجتماعی اجرای این طرح رانپذیرفت و خلاصه پس از وساطت نمایندگان مجلس در پایان سال ۹۲ تفاهم‌نامه ای در راستای اجرای این طرح ما بین سازمان تامین اجتماعی و مجلس شورای اسلامی منعقد شد.

عضو هیات مدیره کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار در بیان محتوای این تفاهم نامه گفت: این تفاهم نامه همان حذف بند "ط" ماده ۱۲ آئین نامه مشاغل سخت و زیان آور است . در این تفاهم نامه به این صورت است که غیبت کارگر تا شش ماه اول، به ازای هرروز، ۱.۵ روز محاسبه می شود و با ورود به شش ماهه بعدی، به ازای هرروز ۲ برابر حساب می شود.

بقاییان با تاکید بر اینکه با تعیین تکلیف طرح روز مشاغل سخت و زیان آور وضعیت بسیاری از کارگران روشن می‌شود اظهار کرد:امیدوارم با توجه به اعلام آمادگی سازمان تامین اجتماعی هیأت وزیران به زودی این طرح را در دستور کار خود قرار دهد.

عضو هیات مدیره کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار افزود: این موضوع توسط کانون شورای اسلامی کار در هر استانی توسط نماینده مجلس آن استان پیگیری می‌شود. متاسفانه هستند برخی کارگرانی که به طور مثال به خاطر ۱۵ روز غیبت در سال از مشمول این قانون محروم هستند.

وی تاکید کرد: به دنبال این هستیم که استفساریه ای برای این طرح به مجلس ارائه خواهیم کرد که به جای ۱۰ روز غیبت،۱۸۰ روز غیبت لحاظ شود. امیدواریم در دستور کار قرار گیرد رای بیاورد. در صورتی که ۱۸۰ روز غیبت در سال تصویب شود یک بند برای این استفساریه در نظر گرفتیم که در آن اشاره شده است همانطور که در قانون مشاغل سخت و زیان آور برای هر کارگر به ازای هر روز کار, ۱.۵ روز سابقه برایش محاسبه می‌شود. در صورتی که یک روز غیبت داشت باید ۱.۵ روز مازاد بر ۷۳۰۰ روز کار کند که این نفع سازمان تامین اجتماعی است.

بقاییان افزود: بخش سوم این استفساریه در راستای رفع آلایندگی از سوی کارفرمایان به منظور سلامت کارگران است. آن دسته از کارفرمایانی که توانایی رفع آلایندگی را داشته و انجام نداده‌اند، جرایم سنگین برای آنها لحاظ می‌شود.

بقاییان با تاکید بر اینکه اجرای قانون سخت و زیان آور علاوه بر اینکه مشکل بسیاری از کارگران را حل می‌کند گامی در جهت حل مشکلات اشتغال است گفت:زمانی که برخی از کارگران بازنشست شوند کارفرمایان با جذب نیروی جدید می‌توانند اشتغالی برای برخی از افراد بیکار در جامعه تدارک ببینند.

منبع:afkarnews.irتگ هاي مرتبط با اين مطلب : آیابا,۲۵,سال,سابقه,کار,توان,شغلی,باقی,می,ماند؟, ,
ارسال توسط gardoon | دسته:| امتیاز : 4 | 1 2 3 4 5 6gardoon


0

درباره وبلاگ

آرشيو مطالب
لینک های مفید
افراد آنلاین : 2
بازدید امروز : 12
بازدید دیروز : 52
هفته گذشته : 203
ماه گذشته : 12
سال گذشته : 20263
کل بازدید : 785435
کل مطالب :4225
نظرات : 12
پیج رانک :
گوگل :
امکانات سایت